جمعه، ۲۸ شهریور ۱۳۹۳
نسخه چاپی ارسال به دوستان ارسال به دوستان انتقادات و پیشنهادات انتقادات و پیشنهادات افزودن به آدرس های برگزیده افزودن به آدرس های برگزیده
  ISSN 1735-7330

شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران (شاسا)

صفحه نخست

آرشیو

پیوندها

تماس با شاسا


 ورود به سایت 

محک

 
دولت روحانی و بازار مسکن
158702 -۲۹ خرداد ۱۳۹۲
کنترل بازار مسکن و افزایش ساخت وساز، جبران کاستی های مسکن مهر و تامین زیرساخت های این طرح و جلوگیری از ایجاد سونامی دیگر در بازار مسکن از چالش‌های دولت تدبیر و امید حسن روحانی در این بخش است.

 در زمان تبلیغات ریاست جمهوری یکی از موضوعاتی که بیشترین توجه مردم را به خود جلب کرده بود، برنامه های اقتصادی کاندیداها و راهکارهای کنترل تورم آنها بود که این توجه پس از انتخاب دکتر حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور، به سمت برنامه های وی در خصوص کاهش تورم و کنترل قیمتها رفت.

در این میان بخش مسکن به عنوان یکی از شاخص های تورم که سهم زیادی را در سبد خانوار دارد، توجه زیادی را می طلبد تا از این آشفتگی رهایی پیدا کند و تمامی اقشار جامعه توان خرید مسکن را داشته باشند اما افزایش نرخ مسکن در چند سال گذشته موجب نگرانی در میان خریداران مسکن شده است.

در واقع نرخ مسکن در چند ساله گذشته با افزایش بی سابقه ای روبرو شد تا جاییک ه کارشناسان لقب "سونامی مسکن" را به آن دادند. براین اساس نرخ مسکن یکبار در دوران پس از جنگ تحمیلی و دوبار در 8 سال گذشته با افزایش روبرو شد و تعداد زیادی از متقاضیان مسکن را از بازار حذف کرد.

جبران کم کاری ها در مسکن مهر

البته دولت نهم و دهم سعی کرد با ساخت و ساز مسکن مهر بخشی از افزایش قیمت ها و نیاز متقاضیان را پوشش دهد اما جانمایی های نادرست، عدم تامین زیرساخت ها و نابسامانی بازار خرید و فروش آن، موجب شد که تاثیر زیادی را بر قیمت های بازار مسکن نداشته باشد.

در واقع سنددار نبودن مسکن مهر موجب شد که بازار سیاه دلالی و فروش زیرزمینی این واحدها شکل بگیرد و در حال حاضر بخش عمده ای از این واحدها بصورت قولنامه ای به فروش می رسد و بخش زیادی از خریداران هم واجد شرایط مسکن مهر نیستند که این موضوع می تواند در آینده مشکلات زیادی را برای خریداران و دولت بوجود بیاورد.

از سوی دیگر هزینه 40 هزار میلیارد تومانی برای ساخت و ساز مسکن مهر هم از مواردی است که به گفته کارشناسان موجب افزایش نقدینگی در دو سال اخیر شده است و بخشی از تورم کشور ناشی از تزریق این میزان نقدینگی به بازار است.

بنابراین شاید بتوان ساخت و ساز مسکن مهر را در راستای تولید بیشتر مسکن دانست اما سیاست های نادرست در اجرای این طرح موجب شده است که تاثیر لازم را در بازار مسکن نداشته باشد و حتی بخشی از افزایش قیمت را موجب شود.

بنابراین یکی از مهمترین موضوعاتی که رئیس جمهور در دولت بعدی با آن روبروست حل و فصل مسکن مهر و تحویل واحدها به متقاضیان است ضمن آنکه تامین زیرساخت ها و رو سازی ها از مواردی است که باید از سوی دولت با سرعت به انجام برسد.

البته دکتر حسن روحانی در نخستین نشست خبری خود هم بر این امر تاکید کرد که تکمیل واحدهای مسکن مهر و تامین زیرساخت های آن، مورد توجه قرار می گیرد و اولویت بر تکمیل واحدهای نیمه ساخته است.

کنترل قیمت ها در بازار مسکن

یکی دیگر از چالش های دولت آینده کنترل قیمت مسکن و تامین نیاز متقاضیان در این بخش است، زیرا هر ساله به میزان تقاضای مسکن افزوده می شود و هرگونه تعللی می تواند این بازار را در آینده تحت تاثیر خود قرار دهد. در واقع دولت باید سعی کند با اجرای سیاست های اقتصادی درست، قیمت زمین را در کلان شهرها کاهش دهد زیرا 40 درصد از نرخ مسکن وابسته به قیمت زمین است.

یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت، نرخ مصالح ساختمانی است که بخشی از گرانی مسکن را به خود اختصاص میدهد، براین اساس گرانی مصالح ساختمانی در سال گذشته یکی از عواملی بود که به افزایش قیمت ها دامن زد که البته نسبت به قیمت زمین، سهم بسیار کمتری دارد.

از دیگر موارد مهم در تعیین نرخ مسکن، جو روانی ناشی از افزایش قیمت ها است که در نهایت قیمت ها و بخصوص اجاره بها را تحت تاثیر خود قرار می دهد. در واقع افزایش نرخ در دیگر بازار ها موجب نگرانی در میان متقاضیان و سوء استفاده در برخی از مالکان میشود که در نهایت هم قیمت مسکن را افزایش می دهد.

افزایش 40 درصدی اجاره بها در سونامی سوم مسکن

در ماه های گذشته و پس از افزایش بهای مسکن، اجاره بها هم افزایش یافت بطوریکه به گفته مشاوران املاک در حال حاضر اجاره بها 40 درصد گران تر از سال گذشته شده است و مستاجران با مشکلات زیادی برای یافتن خانه مناسب روبرو هستند.

در واقع افزایش قیمت مسکن در سال گذشته تاثیر مستقیم بر اجاره بها گذاشت و بازار را بهم ریخت بطوریکه برخی از مالکان تا دو برابر نرخ اجاره بها را نسبت به سال گذشته گران کردند.

از سوی دیگر طرح های علی نیکزاد برای کنترل اجاره بها هم نتوانست قیمت ها را کنترل کند و حتی حضور سازمان تعزیرات در بنگاه های املاک تاثیر زیادی را بر نرخ ها نداشت و مالکان با قیمت های بالا، آپارتمان های خود را اجاره می دهند.

ضرورت تمرکز دولت بر تولید مسکن

در خصوص کنترل قیمت مسکن، بیت الله ستاریان با اشاره به اینکه مسکن مهر تبدیل به یک چالش در بخش مسکن شده است، گفت: دولت آینده باید بخشی از مسکن مهر که باقیمانده را به اتمام برساند و زیرساخت های این طرح را تامین کند و به متقاضیان تحویل دهد ضمن آنکه بخشی از مسکن مهر که مکان یابی درستی شده اما تامین زیرساخت های آن انجام نشده است به سرعت تکمیل شود. وی افزود: بخشی از مسکن مهر که جانمایی درستی ندارد و زیرساخت های آن هم تامین نشده است باید تخریب شود و از بین برود زیرا تاثیری را بر بازار مسکن ندارد و متقاضیان هم از سکونت در آن واحدها رضایت ندارند.

این کارشناس مسکن با تاکید بر اینکه دولت یازدهم به دلیل فرصت کوتاهی که دارد باید نیرو و تمرکز خود را بر تولید بگذارد، گفت: دولت نباید فریب تبلیغات و جنجال مسکن مهر را بخورد بلکه باید سعی کند که با همکاری بخش خصوصی که 93 درصد از ساخت و ساز مسکن را بر عهده دارد تولید مسکن را افزایش دهد.

ستاریان تصریح کرد: منابع مورد نیاز تولید مسکن هم باید تامین شود ضمن آنکه قوانین دست و پاگیر برای سرمایه گذاری بخش خارجی در کشور باید از بین برود تا این سرمایه گذاران هم وارد بازار مسکن شوند. وی با بیان اینکه ارایه تسهیلات برای تغییر در تکنولوژی ساخت و رشد صنعتی سازی هم از ضروریات بازار مسکن است، اظهار داشت:بافت های فرسوده باید بازسازی و دوباره سازی شوند اما بافت فرسوده نمی تواند تاثیر زیادی بر تامین تقاضا داشته باشد به این دلیل که به اندازه کافی در این بافت ها متقاضی وجود دارد و به تقاضای دیگری بخش ها نمی رسد.

همچنین ایرج رهبر رئیس کانون سراسری انبوه سازان گفت: انبوه سازان در دولت جدید درخواست دارند که تولید مسکن با امکانات و پتانسیل های بخش خصوصی انجام گیرد و تصدی گری هایی که در اختیار دولت است به این بخش واگذار شود. وی با بیان اینکه دولت می تواند با اجرای طرح های تشویقی، انگیزه برای تولید مسکن ایجاد کند، افزود: اجرای طرح و برنامه باید به بخش خصوصی واگذار شود و دولت به عنوان حاکمیت بر این امر نظارت داشته باشد.

رهبر با تاکید بر اینکه برای ثبات قیمت ها باید تعادل میان عرضه و تقاضا ایجاد شود، بیان کرد: ارایه تسهیلات برای ساخت مسکن موجب افزایش ساخت و ساز شده و قیمت مسکن را کنترل کند ضمن آنکه همه متقاضیان می توانند به راحتی مسکن تهیه کنند.

رئیس کانون سراسری انبوه سازان تصریح کرد: مسکن مهر طرح خوبی بود اما یکسری مشکلات داشت که همزمان با ساخت واحدها، خدمات زیربنایی و روبنایی، حمل و نقل و ارتباط مابین شهرک ها و محل کار فراهم نشد. وی با بیان اینکه کنترل قیمت مسکن باید در وزارتخانه های دیگر هم پیگیری شود، گفت: باید تمامی عوامل تاثیر گذار بر قیمت مسکن کنترل شود و به جز وزیر راه و شهرسازی، وزیر صنعت، معدن و تجارت هم باید پیگیر کنترل نرخ مصالح ساختمانی باشد.

  • نظر خود درباره خبر بالا را از طریق فرم الکترونیک زیر همین خبر ارسال نمایید، تا در پایین این صفحه منتشر شود.

  • چند تذکر مهم: اطلاعات کاربران نزد سایت شاسا محفوظ است.***سایت شاسا مجاز به ویرایش مطالب دریافتی می باشد.*** انتشار همه پیامها و دیدگاههای کاربران در سایت شاسا امکان پذیر نیست.*** پیام های مغایر با منافع ملی و قوانین ایران یا حاوی توهین، تهمت و افترا به افراد و سازمانها و یا نوشته شده به غیر از زبان فارسی‌ همچنین پیامهای تکراری،‌ غلط، ناقص و غیرمرتبط با اخبار منتشر نخواهند شد.*** اطلاعات محرمانه شخصی، عمومی و دولتی قابل انتشار در سایت شاسا نمی باشد.*** انتشار نظر کاربران به منزله تایید آنها توسط سایت شاسا نیست.*** نقل قول اخبار از سایت شاسا برای همه آزاد است.

میانگین امتیاز کاربران: 0.0 (1 رای)
نظرات کاربران | نظر دهید | امتیاز دهید
مسکن مهر هشتگرد ۴ آبان ۱۳۹۲

حالا تکلیف من بدبخت که 7 سال قبل 8میلیون دادم چه خواهد شد چه کسی جوابگوی من وامثال من است تازگی هم متوجه شدم 5میلیون در حساب تعاونی مسکنم هست مدیر تعاونی خیلی راحت گفتند من برداشتم بابت حق الزحمه ی خودم حالا من چه خاکی به سرم بریزم منی که30ساله مستاجرم و بی سربرستم و2دخثر بزرگ دمبخت هم دارم.کمکم کنید

نام فرستنده: کبری
تعداد نمایش:۱
۱ مورد پیدا شد. صفحه ۱ از ۱.نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان : *
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری


  

 خبرهای برگزیده ساختمانی  ..........................

 اگر مسکن مهر نبود وضع مسکن بد بود
 افزایش وام مسکن مانع خانه‌دار شدن
 عمر آسفالت ایران نصف میانگین جهانی
 گزارش مرکز آمار از قیمت مسکن
 مسکن مهر بدون خدمات تحویل داده نشود
 افزایش قیمت آب برای مشترکان پرمصرف
 مشکل اصلی مسکن مهر پردیس
 بدهکاری راه و شهرسازی به پیمانکاران
 با هر نوع زمین خواری برخورد می کنیم
 اجرای مسکن اجتماعی در بافت فرسوده
 آزمون ورود به حرفه کاردان‌های فنی
 فروش قیر تقلبی به راه و شهرسازی
 ویرایش آیین نامه طراحی ساختمان‌ها
 تضمین بازپرداخت یارانه سود وام مسکن
 مخالف با احداث مسکن در پردیس
 مهترین عامل افزایش اجاره مسکن
 برگزاری آزمون استخدامی ثبت اسناد و املاک
 باید و نبایدهای وام 80 میلیونی مسکن
 گزارش مرکز آمار از قیمت مسکن
 بهار بازار مسکن در فصل پاییز
 تحویل شهرک مسکونی ساخت ایران در ونزوئلا
 روزی که آب و برق مجانی شد
 آخوندی برنامه‌ای برای مسکن ندارد
 برگزاری نمایشگاه تخصصی در و پنجره
 سقوط پل عابر پیاده در بزرگراه آزادگان
 طرح توسعه حرم مطهر امامین جوادین(ع)
 راه و شهرسازی و تدوین برنامه مسکن
 10 درسی که باید از ژاپنی‌ها بگیریم
 کاهش شاخص سالانه دسترسی به مسکن
 مهندس قمی برنده جایزه مهندسین آمریکا
 پایان عصر زنگ‌زدن فلزات با رنگ جادویی
 ارایه درس خارج فقه نظام شهرسازی
 وجود مدارس فرسوده در تهران
 56 هزار هکتار بافت فرسوده در کشور
 ابلاغ مصوبه اعتبار دولت برای بنیاد مسکن

 دسترسی سریع

 

 

بنر سوپرپایپ شهریور

آگهی فروش سهام گیتی پسند

شرکت کپکو

پکیج رادیانت

همایش ملی مهندسی فروش پروژههای ساختمانی

اندیشه خلاق

موسسه طلوع بی نام و نشانها

بنیاد امور بیماریهای خاص

سایت املاک اهواز

   آخرین خبار

  
 تحویل شهرک مسکونی ساخت ایران در ونزوئلا
 مهترین عامل افزایش اجاره مسکن
 برگزاری آزمون استخدامی ثبت اسناد و املاک
 شکایت میراث از مقامات شیراز
 تخریب خانه های تاریخی شیراز
 باید و نبایدهای وام 80 میلیونی مسکن
 اگر مسکن مهر نبود وضع مسکن بد بود
 روزی که آب و برق مجانی شد
 شوق بازسازی مسکن از بین رفته
 آخوندی برنامه‌ای برای مسکن ندارد
 افزایش وام مسکن مانع خانه‌دار شدن
 افزایش وام مسکن مهر اردبیل
 مطالعه معضلات مسکن مهر
 تجهیز مدارس به سیستم حرارت مرکزی
 تغییر کاربری اراضی به بهانه طرح هادی!

ادامه آخرین اخبار>>>

 

 اخبار همایشها و نمایشگاهها 
 برگزاری نمایشگاه تخصصی در و پنجره
 افتتاح نمایشگاه ساختمان بجنورد
 اجلاس کارگروه ایمنی راه آهن خاورمیانه
 تهران میزبان نمایشگاه ساختمان
 پایان همایش فناوریهای نوین ساختمان
 پایان کنفرانس بهینه سازی مصرف انرژی
 ‌افتتاح نمایشگاه لوستر و دکوراسیون یاسوج
 برگزاری نمایشگاه ساختمان شیراز
 برگزاری نمایشگاه بین المللی کف پوش
 تقویت ساخت و سازهای بلندمرتبه