چهارشنبه، ۲۱ بهمن ۱۳۹۴
نسخه چاپی ارسال به دوستان ارسال به دوستان انتقادات و پیشنهادات انتقادات و پیشنهادات افزودن به آدرس های برگزیده افزودن به آدرس های برگزیده
  ISSN 1735-7330

شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران (شاسا)

صفحه نخست

آرشیو

پیوندها

تماس با شاسا


 ورود به سایت 

محک

 
واکاوی مشکلات بافت های فرسوده رشت
89954 -۱۸ مرداد ۱۳۸۹
ویژه وجود بافت های فرسوده به ویژه تمرکز آنها در هسته مرکزی شهر رشت مهمترین مشکل فراروی آتش نشانان است . این مساله عامل ایجاد یا تشدید مشکلاتی نظیر ترافیک فشرده ، سیم کشی های دست و پاگیر برق ، رعایت نشدن اصول ایمنی در ساخت و سازها وکمبود امکانات و نیرو در این شهر شده است.

بر اساس اعلام شهرداری رشت ، اگرچه فقط سه و هفت دهم درصد از وسعت 214 کیلومتر مربعی این شهر را بافت های قدیمی و فرسوده تشکیل می دهد ، اما تمرکز بخش زیادی از این بافت ها در هسته مرکزی رشت با تراکم زیاد جمعیتی و تجاری دردسر ساز شده است. به گفته کارشناسان ایمنی ،کند شدن فرآیند امداد رسانی مهمترین پیامدهای وجود بافت های فرسوده شهری در رشت است. بر اساس اعلام آتش نشانی رشت ، مطابق استانداردهای جهانی زمان رسیدن آتش نشانان به محل حادثه باید سه تا پنج دقیقه باشد که این زمان در شهر رشت بین پنج تا هشت دقیقه است و یکی از مهترین دلایل این تاخیر وجود بافت های فرسوده است .
مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت می گوید : درهم تنیدگی و تراکم زیاد سازه ها در بافتهای فرسوده نه تنها در فرآیند اطفای حریق مشکل ایجاد می کند بلکه فرسوده بودن و انتقال نادرست حامل های انرژی به ویژه برق و گاز ، امکان وقوع آتش سوزی در این بافت را چند برابر می کند.
محمد علی رفیعی می افزاید : همچنین به علت آتش زا بودن مصالح بکار رفته در بافتهای فرسوده و متصل بودن سربندی سازه ها ، آتش در آنها زود و سریع گسترش پیدا می کند . وی برای مستند شدن حرف هایش به نتایج پژوهشی که بین سال های 80 تا 88 و برای مشخص کردن میزان خطر آتش سوزی در مناطقی از رشت اجرا شد ، اشاره می کند و می گوید : براساس این پژوهش 7 هزار و 921 آتش سوزی در شهر رشت روی داد که 30درصد آنها در بافت های فرسوده این شهر بود.
مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت می افزاید : وجود اماکن مخروبه ، کوچه های تنگ و باریک و پرپیچ و خم ، ترافیک شدید در ورودی ها و فراوانی کنده کاری ها در بافت های فرسوده مهمترین مشکلاتی است که این بافت ها برای آتش نشانان ایجاد می کند.
این مقام مسوول می گوید: به طور مثال درحالی که زمان رسیدن آتش نشان به محل آتش سوزی در گلسار رشت از مناطق تازه ساخت این شهر پنج دقیقه است این رقم در بازار رشت یا محله ساغری سازان که از وسیعترین بافت های فرسوده این شهر هستند به هشت دقیقه هم می رسد. رفیعی با اشاره به این که برای خاموش کردن آتش یا باید از ماشین های آتش نشانی و یا از شیرهای آب مخصوص آتش نشانی موسوم به "هیدرانت "ها استفاده کرد ، می افزاید : تردد خودروهای آتش نشانی در بافت های فرسوده شهر رشت به دلیل تنگ و باریک و پرپیچ وخم بودن کوچه ها وهمچنین انتقال نادرست حامل های انرژی در عمل سخت و در بسیاری از مواقع غیرممکن است از سویی دیگر قدیمی بودن شبکه های آب بافت های فرسوده و قطر کم آنها هم موجب می شود که نتوان هیدرانت ها را در این محله ها نصب کرد. وی خاطرنشان می کند : تا زمانی که بافت های فرسوده شهر رشت احیا و شبکه های آب رسانی آنها نوسازی نشود ، این مشکلات همچنان وجود دارد .
رفیعی همچنین کابل کشی های دست و پاگیر و نیز کنتورهای قدیمی و نامناسب برق در بافت های فرسوده را از دیگر مشکلات اصلی آتش نشانی رشت برمی شمرد و می گوید : از شرکت توزیع برق گیلان خواسته ایم ضمن زمینی کردن کابل های هوایی ، کنتورهای برق 5 -10 و15 آمپری بافت های فرسوده را که به علت ضعیف و قدیمی بودن باعث بروزآتش سوزی می شوند ، با کنتورهای 25 آمپری تعویض کند. این در حالیست که مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق گیلان هم با تایید مشکلات ناشی از دست و پاگیر بودن سیم کشی ها و قدیمی بودن کنتورهای برق بافت های فرسوده می گوید : بازار رشت که عمده ترین بافت فرسوده این شهر را تشکیل می دهد 4 هزار و 878 متر شبکه هوایی توزیع برق دارد که باید به شبکه های زمینی تبدیل شود. جمشید طالبی می افزاید :‌ از سال 82 تاکنون یک میلیارد ریال برای تبدیل خطوط شبکه انتقال هوایی به زمینی در بازار رشت هزینه و حدود 580 متر از خطوط هوایی نیز به زمینی تبدیل شده است. وی می گوید : سالانه به طور میانگین سه درصد کل بودجه ایجاد و اصلاح شبکه های توزیع برق رشت که رقمی حدود 3 میلیارد ریال است ، برای تبدیل شبکه هوایی به زمینی و افزایش قدرت ترانسفورماتورها و کابل کشی های جدید در بازار رشت هزینه می شود این در حالیست که فقط برای اصلاح خطوط هوایی انتقال نیرو در بازار رشت 3 میلیارد و300 میلیون ریال اعتبار نیاز است که با روند بودجه دهی فعلی برای جمع آوری شبکه های هوایی این منطقه 2 سال وقت نیاز است .
طالبی یادآور می شود اگر بخواهیم شبکه توزیع برق استاندارد در بازار رشت ایجاد کنیم باید علاوه بر ایجاد شبکه های زمینی ، درصدد تقویت ولتاژ برق و افزایش قدرت ترانسفورماتورها هم باشیم که در این صورت 25 میلیارد ریال اعتبار نیاز است که در خوش بینانه ترین حالات ، 6 سال زمان نیاز دارد . در حالی که به اعتقاد کارشناسان آتش نشانی رشت ، وجود شیرهای آتش نشانی یا هیدرانت ها در بافت های فرسوده شهری یکی ازمهمترین راهکارهای مهارآتش سوزی در این بافت هاست ، تعداد این شیرها در این بافت ها کافی نیست. مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت با تاکید بر این که درحال حاضر فقط 61 هیدرانت در بافت های فرسوده رشت وجود دارد ، می گوید : این تعداد به هیچ وجه کافی نیست.
به اذعان این کارشناس ایمنی در شهر رشت علاوه بر384 هیدرانت موجود ، دست کم به100 هیدرانت جدید نیز نیاز است که 70درصد آنها باید در بافت های فرسوده نصب شود. شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان از سال 84 موظف به اصلاح شبکه آب شهر رشت شده است و تا پایان سال89 باید 1000 کیلومتر شبکه را در این شهراصلاح کند یا توسعه دهد .
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان می گوید : قراراست پس از سنجش امکانات موجود آتش نشانی در محلات مختلف رشت و متناسب با نیازمندی های 25سال آینده ، هیدرانت ها را نصب کنیم. ناصر امینی می افزاید : برای رفع نیازمندی های 25 سال آینده شهر رشت قرار است 650 هیدرانت در این شهر نصب شود که سهم بافت های فرسوده 120 شیر ویژه آتش نشانی است. وی می گوید : برای ایجاد این هیدرانت ها به 6میلیارد و500 ریال اعتبار نیاز است که پیش بینی می شود با روند بودجه دهی فعلی تا 2سال دیگر بتوان نیازهای آتش نشانی رشت را برآورده کرد . بررسی ها نشان می دهد شهرداری رشت که متولی احیا و ساماندهی بافت های فرسوده این شهراست ، به دلیل کمبود اعتبار ، قادر به حل این مشکل درکوتاه مدت نیست. در این زمینه شهردار رشت با پذیرفتن مشکلات موجود در بافت های فرسوده این شهر می گوید : احیای بافتهای فرسوده اگرچه علاوه بر حل مشکل ترافیک و حفظ زیبایی شهر به رفع مشکل سیم کشی های نادرست و کمبود هیدرانت ها هم منجر می شود ، اما با روند بودجه دهی فعلی بیش از85 سال زمان نیاز است .
محمود فریدونی می افزاید : شهرداری رشت درصدد است 28 درصد معابر اصلی بافت های فرسوده یعنی حدود 64 کیلومتر را احیا و بازسازی کند و برای این کار به 19 هزار و152 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد. وی با بیان این که این رقم 16 برابر بودجه امسال شهرداری رشت است می افزاید : در حال حاضر سالانه کمتر از یک پنجم بودجه شهرداری برای آزاد سازی ، بازسازی و احیای کل معابر شهر رشت هزینه می شود.
شهردار رشت با اشاره به این که امسال هزار و 200 میلیارد ریال بودجه به شهرداری اختصاص یافته است ، می گوید : 250 میلیارد ریال از این رقم برای آزاد سازی معابر و90 درصد آن ، معادل 225 میلیارد ریال برای احیای بافت های فرسوده هزینه خواهد شد . نباید فراموش کرد که این مشکلات به شدت بر فرآیند امداد رسانی نهاد های امدادی از جمله آتش نشانی تاثیر منفی دارد و در نتیجه بر احتمال بروز حوادث در بافت های فرسوده می افزاید و در نتیجه موجب کندی فرآیند حیاتی و در عین حال دشوار شدن کار امداد خواهد شد .
به نظر می رسد تلاش شهرداری رشت برای تامین اعتبارات ویژه برای برنامه مدت دار ساماندهی بافت های فرسوده ،پیش نیاز اصلی احیای این بافت هاست.
استفاده از توان بالقوه "کلان شهر بودن" رشت و گرفتن اعتبارات قابل توجه از این محل، راهکاری است که بیش از دیگر راه ها نتیجه بخش به نظر می رسد. به نظر می رسد همکاری مسوولان استانی و کشوری به ویژه نمایندگان رشت در مجلس شورای اسلامی برای اختصاص اعتبارات خاص به مقوله بازسازی بافت های فرسوده بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر شمال ایران کاملا ضروری است. حساس کردن ادارات مرتبط با موضوع از جمله شرکت توزیع نیروی برق و شرکت گاز به خطرات نهفته بافت های فرسوده هم راهکاری است که باید مد نظر مسوولان شهری قرار گیرد تاجایی که این ادارات بیش از پیش حل مشکلات بافت های فرسوده را در اولویت کارهایشان قرار دهند.

  • نظر خود درباره خبر بالا را از طریق فرم الکترونیک زیر همین خبر ارسال نمایید، تا در پایین این صفحه منتشر شود.

  • چند تذکر مهم: اطلاعات کاربران نزد سایت شاسا محفوظ است.***سایت شاسا مجاز به ویرایش مطالب دریافتی می باشد.*** انتشار همه پیامها و دیدگاههای کاربران در سایت شاسا امکان پذیر نیست.*** پیام های مغایر با منافع ملی و قوانین ایران یا حاوی توهین، تهمت و افترا به افراد و سازمانها و یا نوشته شده به غیر از زبان فارسی‌ همچنین پیامهای تکراری،‌ غلط، ناقص و غیرمرتبط با اخبار منتشر نخواهند شد.*** اطلاعات محرمانه شخصی، عمومی و دولتی قابل انتشار در سایت شاسا نمی باشد.*** انتشار نظر کاربران به منزله تایید آنها توسط سایت شاسا نیست.*** نقل قول اخبار از سایت شاسا برای همه آزاد است.

میانگین امتیاز کاربران: 0.0 (0 رای)
نظرات کاربران | نظر دهید | امتیاز دهید

هنوز هیچ نظری ارسال نشده است.


نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان : *
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری


  

 خبرهای برگزیده ساختمانی  ..........................

 مصوبه جدید درباره مسکن مهر
 انتقاد رئیس نظام کاردانی ازمسئولان
 بازار سرد اجاره در شمال شهر
 بسته شدن پرونده مسکن‌مهر پردیس
 یک سوم ایرانی‌ها اجاره‌نشین هستند
 رنج‌های مسکن مهر تمام می‌شود؟
 تقویت همزمان تولید و تقاضای مسکن
 گزارش مرکز آمار از رکود در بازارمسکن
 سه راه ناهموار به سوی خانه‌دار شدن
 بی‌توجهی به جداسازی لرزه‌ای در ساخت و ساز
 واگذاری مسکن به خانواده‌های دارای معلول
 همه بانک‌ها تسهیلات ۸۰ میلیونی پرداخت کنند
 دستور وزیر برای نوسازی ورزشگاه آزادی
 استعفای موذن از ریاست شورای مرکزی نظام کاردانی
 کاهش حجم معاملات مسکن در آذرماه
 بازار سرد اجاره در شمال شهر
 گزارش مرکز آمار از رکود در بازارمسکن
 سه راه ناهموار به سوی خانه‌دار شدن
 کاهش حجم معاملات مسکن در آذرماه
 ادامه افت قیمت مسکن
 نیاز به یک میلیون واحد مسکونی نداریم
 عمر مسکن در ایران 15 سال است
 قیمت آپارتمان در منطقه افسریه
 سیاست‌های صحیح رونق صنعت ساختمان
 قیمت آپارتمان‌های قدیمی در تهران
 قیمت مسکن هنوز می‌تواند کاهش یابد
 فاز جدید بیمه کارگران ساختمانی
 مسکن راه خروج از رکود
 آزادراه تهران- شمال با اراده جدی در حال احداث
 سرنوشت قیمت اوراق تسهیلات
 آشفتگی بازار مسکن از آمارهای غیرواقعی
 بسته خروج مسکن از رکود روی میز دولت
 جابجایی خانه‌های سیل‌زده حریم رودخانه
 حمل و نقل در ایران مفت است
 خانه‌های اجاره‌ای پایتخت با ودیعه یک میلیون

 دسترسی سریع

 

 

بنر سوپرپایپ شهریور

شرکت کپکو

اندیشه خلاق

بنیاد امور بیماریهای خاص

   آخرین خبار

  
 مصوبه جدید درباره مسکن مهر
 انتقاد رئیس نظام کاردانی ازمسئولان
 بازار سرد اجاره در شمال شهر
 بسته شدن پرونده مسکن‌مهر پردیس
 یک سوم ایرانی‌ها اجاره‌نشین هستند
 رنج‌های مسکن مهر تمام می‌شود؟
 تقویت همزمان تولید و تقاضای مسکن
 گزارش مرکز آمار از رکود در بازارمسکن
 سه راه ناهموار به سوی خانه‌دار شدن
 بی‌توجهی به جداسازی لرزه‌ای در ساخت و ساز
 واگذاری مسکن به خانواده‌های دارای معلول
 همه بانک‌ها تسهیلات ۸۰ میلیونی پرداخت کنند
 دستور وزیر برای نوسازی ورزشگاه آزادی
 استعفای موذن از ریاست شورای مرکزی نظام کاردانی
 کاهش حجم معاملات مسکن در آذرماه

ادامه آخرین اخبار>>>

 

 اخبار همایشها و نمایشگاهها 
 همایش سیاست‌های توسعه مسکن‌ برگزار می شود
 راه حل مقابله با زلزله از نگاه مهندسی
 تجمع مهندسان معترض مقابل وزارت راه و شهرسازی
 فراخوان تجمع مهندسان مقابل ساختمان وزارت راه و شهرسازی
 خواب خوش وزارت راه و شهرسازی روی گسل تهران
 فریاد حق طلبی مهندسان بیخ گوش وزیر
 عدم ثبت نام بعضیها در انتخابات نظام مهندسی!
 نمایشگاه مقدمه رونق صنعت ساختمان
 افتتاح پانزدهمین نمایشگاه صنعت ساختمان
 همایش سیاست های توسعه مسکن